מה הדבר הראשון שעולה בדעתכם כשאתם חושבים על יהלומים? האם זה החוזק והעוצמה שלהם? הברק המושך שלהם או שאולי זה היופי הנדיר שלהם? אם אתם נמשכים לנדירות של היהלום, אולי תופתעו לגלות כי כיום הוא כבר הרבה יותר זמין. במאה ה-21 אין צורך לכרות את המינרל הנוצץ הזה, אפשר ליצור אותו במעבדה ואפילו בעלות זולה […]

מה הדבר הראשון שעולה בדעתכם כשאתם חושבים על יהלומים? האם זה החוזק והעוצמה שלהם? הברק המושך שלהם או שאולי זה היופי הנדיר שלהם? אם אתם נמשכים לנדירות של היהלום, אולי תופתעו לגלות כי כיום הוא כבר הרבה יותר זמין. במאה ה-21 אין צורך לכרות את המינרל הנוצץ הזה, אפשר ליצור אותו במעבדה ואפילו בעלות זולה יותר. אז אם הסתקרנתם ואתם רוצים לגלות עוד – הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על יהלומי מעבדה.

מהו יהלום טבעי

רגע לפני שאנחנו דנים באופי המיוחד של יהלומי מעבדה, כדאי אולי להגיד כמה מילים על היהלומים הקלאסיים, המככבים בכל כך הרבה שירים וסיפורים מיתולוגיים בזכות הזוהר הייחודי שלהם.

יהלום הוא חומר מינרלי קשה במיוחד העשוי מיסוד אחד בלבד – פחמן. אך הייחודיות של היהלום אינה רק היותו עשוי מחומר אחד, אלא היא קשורה למבנה היציב שלו. לעומת הגרפיט, שאף הוא עשוי מפחמן, היהלום בנוי בצורה של סריג אטומרי, כך שכל האטומים שלו שומרים על קשרים חזקים בכל שכבה ושכבה של החומר. בזכות המבנה הזה, היהלום קיבל ציון 10 (הגבוה ביותר!) בסולם מוס הבודק את דרגת הקושי של החומרים. לשם השוואה – גרפיט קיבל ציון של פחות מ-1.

היהלומים הנפוצים ביותר הם היהלומים הלבנים, אך ניתן גם למצוא יהלומים בצבעי כחול, שחור, כתום, ירוק, צהבהב ואדום (הנדיר ביותר). כשמדובר ביהלומים טבעיים, צבעים אלו מופיעים במהלך היווצרות היהלום, כאשר חומרים זרים חודרים ליהלום. ככל שצבע היהלום הוא נדיר יותר כך הערך של היהלום יהיה גבוה יותר, אך לצד גורם זה ישנם פרמטרים נוספים המסייעים לקבוע את ערכו של היהלום. מעבדות גמולוגיות מקצועיות יכולות לבחון את היהלום ומעריכות אותו על פי המשקל שלו (שנמדד בקראטים), על פי מידת הניקיון שלו, עד כמה הוא חף מפגמים, הפרופורציות שלו ורמת הגימור שלו.

מהם יהלומי מעבדה

החוזק יוצא הדופן של היהלום הטבעי מושג בין השאר בזכות התנאים המיוחדים שבהם הוא נוצר. במשך מיליוני שנים, תחת לחץ אטמוספרי אדיר וטמפרטורות גבוהות במיוחד, היהלומים הטבעיים נוצרים מתחת לפני האדמה וכדי להגיע אליהם בדרך כלל יש לכרות אותם מתוך סלעי למפרואיט או קימברליט.

אך אי שם, בשנות ה-50 של המאה ה-20, הצליחו מדענים של חברת ג’נרל אלקטריק ליצור את התנאים הדרושים להפקת יהלומים באופן תעשייתי. עם זאת, הדרך ליהלום המעבדה המושלם לא הייתה פשוטה, והיהלומים הראשונים שנוצרו היו באיכות ירודה יחסית. לכן, בתחילת הדרך יהלומי מעבדה שימשו בעיקר לצרכים תעשייתיים, למשל כדי לחתוך חומרים כגון ברזל ופלדה, ורק אחרי שנות ה-2000 היה אפשר ליצור מהם טבעות אירוסין יהלום.

כיצד מייצרים יהלומי מעבדה

הטכנולוגיה החדשה שבזכותה ניתן לגדל יהלומים במעבדה נקראת HPHT (High Pressure High Temperature). לצורך הייצור לוקחים גוש של פחמן ומניחים אותו בתנור עוצמתי במיוחד המסוגל להגיע לטמפרטורות גבוהות מאוד. כאשר הפחמן מתחמם הוא עובר קריסטליזציה וכעבור כמה שבועות נולד יהלום חדש.

בסיס השיטה נשמר גם היום, אך לעומת תחילת הדרך, במאה הנוכחית הטכניקה השתכללה עוד יותר ואפשרה ליצר יהלומים באיכות גבוהה המתאימים לשיבוץ בתכשיטים ולא רק לשימושן של תעשיות שונות. להתקדמות הטכנולוגית הזאת יש גם יתרון משמעותי נוסף; במקום לכרות יהלומים ולפגוע בסביבה הטבעית, יוצרים אותם במעבדה בהתאם לביקוש.

האם אפשר להבדיל בין יהלום טבעי לבין יהלום מעבדה?

אז הבנו שיהלומי מעבדה נוצרים באותם תנאים פיזיקליים שבהם נוצרים יהלומים טבעיים. ובכל זאת, יש מי שנרתעים מיהלומים שנוצרים באופן תעשייתי, אולי משום שהם חושבים שהייצור הסדרתי הזה פוגע במידה מסוימת באופי הרומנטי של היהלומים. אחרי הכול, חלק מהקסם של היהלומים הוא הייחודיות והנדירות שלהם. ואכן ההילה של יהלומים טבעיים עלולה לגרום לנו לחשוב כי הם טובים יותר מיהלומים שנוצרו במעבדה, אך בואו נגלה לכם סוד קטן – גם מומחים בתחום הגמולוגיה לא תמיד יכולים להבחין בין יהלום שנוצר במעבדה לבין יהלום טבעי. התכונות הכימיות והפיזיקליות של יהלומי מעבדה זהות לאלו של יהלומים טבעיים ואם קיימים הבדלים גמולוגיים הם דקים מאוד.

ומה לגבי הערך של היהלום?

ערכו של יהלום נקבע על פי החלטתם של שמאים, ואף על פי שישנם קריטריונים המאפשרים להעריך את היהלום, עדיין מדובר בחוות דעת שעשויה להשתנות בהתאם למומחה הספציפי שמעריך את היהלום. אך יש נושא אחד שבנוגע אליו שוררת הסכמה בין כל המומחים, יהלום מעבדה אינו נופל באיכותו מיהלום שמקורו טבעי. מכל בחינה שהיא – משקל, תכונות כימיות, חוזק או מראה, אין הבדל בין שני סוגי היהלומים. עם זאת, כחלק מתהליך המכירה, כיום בכל זה יש לציין שהיהלום נוצר במעבדה, כשלעיתים הלקוח אף עשוי לבקש לרכוש יהלום מעבדה בלבד. בסופו של דבר, יהלומים טבעיים נכרים לא פעם באזורים כגון יבשת אפריקה ובתהליך כרייתם מעורבים ארגוני פשע שאינם מהססים להפר זכויות אדם על מנת להעשיר את כיסם.

כמה זה עולה לנו?

כפי שאמרנו, ערכו של יהלום נקבע על פי התכונות הפיזיקליות שלו. לכן, ככל שהיהלום נקי יותר מפגמים, בעל משקל גדול יותר ובעל צבע מבוקש יותר, כך הערך שלו יהיה גבוה יותר. לכן, נראה לכאורה שלא אמור להיות הבדל במחיר של יהלומים טבעיים לעומת יהלומי מעבדה. אך בפועל, יהלומי מעבדה יהיו בדרך כלל זולים יותר (לעיתים אף ב-50%!) בהשוואה ליהלומים טבעיים שערכם זהה. תהליך הייצור המבוקר מאפשר להפיק יהלומים אלו בקלות יחסית, תוך זמן קצר ואף להגיע לתוצאות מדויקות יותר בהתאם לדרישות ספציפיות. ובשורה התחתונה – שני סוגי היהלומים, טבעיים או יהלומי מעבדה, מנצנצים באותו אופן, ולכן כאשר מחפשים טבעות אירוסין יהלום כדאי פשוט לבחור ביהלום איכותי ולוודא שאתם מקבלים תעודה גמולוגית המעידה על ערכו.