טעם הוא דבר מאוד חמקמק, ולפעמים קשה לנו מאוד להסביר למה אנחנו מאוד אוהבים דווקא פריט מסוים ומעדיפים אותו על פני פריט אחר שממש דומה לו. והכלל הזה נכון שבעתיים כאשר מדובר במשהו אישי כל כך כמו תכשיט. לפעמים הפרט הכי קטן, הצבע הייחודי, הצירוף החד-פעמי של אבני חן ביחד או אפילו עיטור מעודן בתכשיט […]

טעם הוא דבר מאוד חמקמק, ולפעמים קשה לנו מאוד להסביר למה אנחנו מאוד אוהבים דווקא פריט מסוים ומעדיפים אותו על פני פריט אחר שממש דומה לו. והכלל הזה נכון שבעתיים כאשר מדובר במשהו אישי כל כך כמו תכשיט. לפעמים הפרט הכי קטן, הצבע הייחודי, הצירוף החד-פעמי של אבני חן ביחד או אפילו עיטור מעודן בתכשיט יכולים להפוך אותו לאהוב ומוערך. ובכל זאת, למרות שקשה להסביר מדוע אנחנו נמשכים לתכשיט זה או אחר, ישנן כמה סיבות עיקריות שבגללן נעדיף לרכוש תכשיטים מסוימים ממעצבים ספציפיים.

סגנון העיצוב

תכשיט הוא מעין יצירת אומנות, והאפשרות שלנו להביט בה וליהנות מהיופי שלה היא בדיוק הסיבה שבגללה אנחנו מתאהבים בתכשיט מסוים. לכן זה לא מפתיע אולי שנשים חוזרות שוב ושוב למעצב או למעצבת שהן מתחברות לסגנון שלהם. אומנם יש משהו מרגש בבחירת תכשיט של מעצבים חדשים שלא היכרנו, אבל תכשיט שמעוצב בסגנון האהוב עלינו תמיד “מדבר” אלינו הרבה יותר. עם זאת, מעצבים עשויים לשנות לעיתים את הסגנון שלהם גם מתוך רצון להתפתח מבחינה אומנותית ולפנות לקהל לקוחות גדול יותר וגם מתוך רצון להציע לכל אישה אפשרויות עיצוב נוספות וחדשות. נשים כמובן מודעות לכך ולעיתים הן ישמחו לחזור למעצבים האהובים עליהן כדי לבחון את הקולקציה החדשה ולגלות מה נשמר בה מתוך הקו העיצובי של המעצב/ת ומה התחדש.

כזה עוד לא ראיתי!

תכשיטים הם דרך נפלאה להביע את עצמנו. סגנון העיצוב של התכשיט, הגוון שלו, והממדים שלו מספרים משהו על מי שעונד אותם. לכן, כאשר אנחנו בוחרים תכשיטים חשוב לנו מאוד שהם יהיו מעניינים ויוצאי דופן, ולא כאלה שכל אישה שנייה שנפגוש עונדת אותם. הייחודיות של התכשיט יכולה לבוא לידי ביטוי בדרכים מגוונות: השילוב בין מתכות שונות, השימוש באבנים בעלות מראה מושך או העיצוב המדויק של התכשיט – כל אלו תורמים למראה המיוחד של התכשיט, מעוררים התפעלות וגורמים לנו לומר “כזה עוד לא ראיתי”.

תקציב

אז נכון, כולנו אוהבים להרגיש מיוחדים ולבחור פריטים יפיפיים שאי אפשר לראות אצל אף אחד אחר, אבל לרובנו יש תקציב מסוים שעלינו לעמוד בו. לעיתים אנחנו נצטרך לבחור בין טבעת אלגנטית ויוקרתית אחת לבין סט שלם של תכשיטים והבחירה אינה פשוטה. לכן אם אנחנו מתלבטים בין שני מעצבים שאנחנו אוהבים את הסגנון שלהם, סביר להניח שנבחר במעצב המציע לנו תמורה רבה יותר במסגרת התקציב שלנו. עם זאת, ישנם מקרים שאנחנו בכל זאת נסכים לחרוג ממסגרת התקציב הנוקשה. אם למשל אנחנו מחפשים טבעות אירוסין עדינות או טבעות נישואין, נהיה מוכנים בדרך כלל להשקיע קצת יותר לרגל האירוע החד-פעמי הזה.

סיפור אישי

ערכו הכספי של התכשיט אינו הדבר המרכזי; לכל תכשיט שיקר לליבנו יש בדרך כלל סיפור אישי מאחוריו. התכשיט מזכיר לנו אנשים אהובים, תקופה בחיים או חוויות בלתי נשכחות שאנחנו מקשרים לתכשיט הזה. לדוגמה, טבעות אירוסין עדינות שקנינו אצל מעצב מסוים יכולות לעורר בנו שמחה ולגרום לנו לחייך בכל פעם שנביט בהן. כך, בפעם הבאה שנרצה לקנות תכשיט יקר ערך, ייתכן מאוד שנלך לאותה חנות תכשיטים שבה בחרנו את טבעת האירוסין עם בן או בת הזוג. במקרים אלו נשים (וגברים) לעיתים בונים קשר אישי קרוב עם המעצב/ת ואף יכולים ליצור ביחד איתם תכשיט חדש או להתאים תכשיט לפי בקשה מיוחדת.

איכות חומרי הגלם

זה קרה כמעט לכל אישה. אנחנו קונות תכשיט, מתלהבות מיופי שלו ושמחות לענוד אותו, ואז מתברר שאחרי כמה פעמים בודדות שהשתמשנו בו הוא מתבלה, מופיעים עליו כתמים שחורים או שאבני החן ששובצו בו נופלות. כשזה קורה, אם מדובר בתכשיט יקר סביר להניח כי ניגש לחנות ונבקש לתקן את הנזק שנוצר. אך גם אם קיבלנו מענה והתכשיט תוקן בפעם הבאה שנרצה לרכוש תכשיט נלך כנראה לחנות אחרת. אחרי הכול, רכישה של תכשיט צריכה להיות מהנה ומרגשת, והדבר האחרון שאנחנו רוצות לחשוב עליו בעת הרכישה הוא מה נעשה אם ייפול פגם בתכשיט. לכן, אחד הקריטריונים החשובים ביותר ברכישת תכשיטים הוא איכות חומרי הגלם שבהם משתמש המעצב.

נוחות

עבור רבים, התכשיטים הופכים להיות חלק בלתי נפרד מהגוף. אנחנו ישנים איתם, מתקלחים איתם ולמעשה – חיים איתם. ואם נוריד לרגע את הטבעת מהאצבע או נסיר את השרשרת לצורך ניקוי או תיקון, מייד נרגיש שמשהו חסר לנו. לכן, מכיוון שהתכשיטים נמצאים צמודים אלינו כל כך הרבה שעות לאורך היום, חשוב מאוד שהם יהיו נוחים. אם בחרנו שרשרת או טבעת שאנחנו מאוד אוהבים, אך הן כבדות לנו, יוצרות גירוי על העור או סתם לא נעים לנו לענוד אותן, סביר מאוד שנניח אותם בצד ואולי גם לא נחזור שוב לאותו מעצב תכשיטים. אך אם מצאנו מעצב תכשיטים שמצליח למצוא את השילוב האידאלי בין יופי לבין נוחות, ייתכן מאוד שגם את התכשיט הבא נרכוש אצלו.

שירות אישי

ייצור תכשיטים הוא תעשייה לכל דבר ועניין, אך בניגוד לתעשיות אחרות, מכירת תכשיטים היא תחום הרבה יותר אינטימי, הדורש יחס אישי וקשוב לכל לקוח ולקוחה. גם לגורם הכספי יש כאן משקל, שכן אחרי הכול אנחנו משקיעים לעיתים לא מעט כסף בתכשיט ולכן נרצה לפנות למעצבים היודעים כיצד ללוות אותנו בתהליך הבחירה. מעצב טוב מכיר את ההעדפות שלנו ואת הסגנון האהוב עלינו וידע לכוון אותנו לעבר התכשיטים המתאימים עבורנו. הוא ייתן לנו להתלבט ולחשוב עד שנבחר לבסוף את התכשיט המתאים לנו ביותר.