“גירושין זה טראומה, אבל הם חלק ממני ואני גאה בהם” את המשפט הזה אמרה דינה, אישה בת 43 שהתגרשה אחרי שתיים-עשרה שנות נישואין. “היו לנו חיים טובים ביחד אבל בשלב מסוים התרחקנו והגיע הזמן להיפרד” היא הוסיפה, ואת סיומה של תקופה זו והתחלתה של דרך חדשה החליטה דינה לציין באמצעות בחירה של טבעת גירושין שתהיה […]

“גירושין זה טראומה, אבל הם חלק ממני ואני גאה בהם” את המשפט הזה אמרה דינה, אישה בת 43 שהתגרשה אחרי שתיים-עשרה שנות נישואין. “היו לנו חיים טובים ביחד אבל בשלב מסוים התרחקנו והגיע הזמן להיפרד” היא הוסיפה, ואת סיומה של תקופה זו והתחלתה של דרך חדשה החליטה דינה לציין באמצעות בחירה של טבעת גירושין שתהיה כולה שלה. על הטרנד החדש הזה שעוזר לנשים ולגברים להתגבר על המשבר ואף למצוא זוגיות חדשה תוכלו לקרוא במאמר הבא.

מה זה בעצם טבעת גירושין?

“בשבילי, טבעת גירושין זה קודם כל סמל לחופש” אמרה דינה, והיא לא היחידה שמרגישה צורך בטבעת גירושין. “סיום הנישואין הוא לא סתם עוד חוויה שעברתי” אומר אורן, בן 38 גרוש אחרי שבע שנות נישואין, “זה הצורך להתמודד עם שינוי עצום בחיים שלי ובחיים של המשפחה שלי, והרגשתי שאני חייב לתת לזה ביטוי”. גם דינה וגם אורן עיצבו טבעות גירושין שהחליפו את טבעת הנישואין שענדו במשך שנים. את הפס הלבן המיותם הזה שהשאירה אחריה טבעת הנישואין תפסה טבעת חדשה שסימלה עבורם את כל מי שהם עכשיו ואת התקווה להתחלה חדשה ואולי גם זוגיות שמתאימה יותר למי שהם היום. כל אחד מהם בחר בעיצוב שונה, חופשי הרבה יותר לעומת הכללים האדוקים שטבעת נישואין רגילה נדרשת לציית להם. החופש הזה הוא עצם המהות של טבעת הגירושין – החופש לבחור את ההווה והעתיד שלך לפי מה שמרגיש לך נכון וראוי.

הסיפור שאינו נגמר

טבעות אירוסין מיוחדות לא תתקשו למצוא וגם טבעות נישואין זמינות בשלל עיצובים מרהיבים, אך טבעות גירושין מאפשרות חופש יצירתי מוחלט ולעיתים הן מעוצבות באופן מפתיע במיוחד. “כשהאקס שלי ראה את טבעת הגירושין שלי הוא קצת נפגע בהתחלה” אמרה דינה תוך שהיא מציגה את הטבעת המרשימה שלה – נחש הנושך את זנבו שלו. “את ההשראה לקחתי מהעטיפה של הספר האהוב עלי – הסיפור שאינו נגמר – וכמובן שזה הזכיר לי שגם הסיפור שלי לא נגמר, אולי אפילו רק התחיל”. היא מלטפת בעדינות את הטבעת ומוסיפה “אחרי הגירושין הורדתי את טבעות הנישואין והאירוסין והרגשתי איך שהמקום הריק הזה על האצבע ממש מהדהד לי את כל מה שאיבדתי בגירושין. הטבעת החדשה היא לא סתם תכשיט חדש, היא מצד אחד מזכירה לי שאני יכולה להיות בזוגיות, ואני יכולה גם לצאת ממנה למשהו טוב יותר, לחיים חדשים”.

 

טבעות אירוסין מיוחדות

 

משלבים ישן בחדש

גירושין הם לא תמיד סימן לטראומה. אורן למשל הרגיש כי הם היו שלב טבעי בחיי הנישואין “שנינו הכרנו בכך שהזוגיות שלנו הסתיימה והגיע הזמן למשהו חדש”. את טבעת האירוסין ואת טבעת הנישואין הם בחרו ביחד, אבל הפעם את טבעת הגירושין שלו אורן בחר לעצב לבד. “חשבנו בהתחלה שאולי נעשה איזה עיצוב משותף. אחרי הכל, יש לנו ילדים משותפים, ואנחנו עדיין משפחה. אבל בשורה התחתונה – נפרדנו. אני לא יודע מה היא עשתה בטבעות שלה, כי לא דיברנו על זה אחר כך, אבל אני החלטתי לקחת את טבעת הנישואין הישנה שלי ולעצב ממנה משהו חדש”. ובאמת, במקום העיגול השלם שמסמל זוגיות שלמה, ללא התחלה וסוף, עיצוב אורן עיגול שהקצוות שלו מתפצלים. “מה שרואים כאן בעצם זה שני קווים מקבילים זה לזה, שתמיד יהיו שם אחד בשביל השני אבל לעולם לא יפגשו. כל אחד מהם פונה לכיוון חדש”. לשאלה אם יוריד את הטבעת כשימצא זוגיות עונה אורן “לא יודע, אני עוד לא שם, אבל לא בטוח שאסכים לוותר עליה”.

גלים-גלים

אורן ודינה לא לבד. זוגות רבים שהתגרשו מחליטים כל אחד בנפרד (ולעיתים נדירות גם ביחד) לעצב לעצמם טבעות גירושין חדשות. “אני בחרתי באחד המוטיבים שתמיד מלווה אותי בחיים – הים” כך אומר אלעד, גרוש בן 35, שבחר בטבעת גירושין בעלת עיצוב עדין של גל. “הים בשבילי זה מקום של חופש, מקום שמטעין אותי באנרגיות חדשות, וחוץ מזה, הוא גם מזכיר לי שהכל חולף. הים עובר בשלום גם את הסערות הגדולות ביותר ולפעמים דווקא הן מצליחות להעלות על פני השטח אוצרות”. אלעד לא נמצא היום בקשר עם גרושתו, אבל אומר שבעתיד ישמח לעזור לה לבחור טבעת גירושין משלה “נפרדנו זמן קצר אחרי הנישואין. בגדול, לא התאמנו. אז אין ילדים שמחייבים אותנו להיות בקשר אחד עם השני” הוא לוקח אוויר רגע ואז ממשיך “מצד שני, הזוגיות שלנו הייתה מבוססת על חברות עמוקה, ואני מאמין שעוד נחזור להיות בקשר אחרי שהעניינים יירגעו קצת”.

משפחה זה לתמיד

התחלנו בזה שגירושין הם טראומה, אבל לא כל הזוגות יסכימו בהכרח עם הטענה הזאת. “בשבילנו הגירושין היו הזדמנות לבנות את המשפחה מחדש” אומרת מיכל, בת 45, שהתגרשה מבן הזוג שלה שאיתו בילתה 20 שנים מחייה. “היינו משפחה שמחה, אבל כשהזוגיות התחילה לדעוך גם השמחה שלנו דעכה איתה והבנו שאי אפשר להמשיך ביחד באותה הצורה”. איתי, בן 46, הגרוש שלה מהנהן בהסכמה ומוסיף “לא ראינו סיבה לחיות ביחד כזוג, אבל גם לא היה לנו ספק שאנחנו נישאר משפחה.” למיכל ולאיתי יש שני ילדים משותפים, יעל בת 15 ודור בן 12, וכדי לשמור על שלמות המשפחה נשארו לגור קרוב לזה, למעשה באותו הרחוב. “לילדים יש את המפתח לשני הבתים והם חופשיים לבוא וללכת מתי שהם רוצים.” כדי לסמל את הקשר המשפחתי החזק הזה החליטו בני הזוג לעצב טבעות גירושין שיציינו את השמירה על הקשר המשפחתי למרות סופה של הזוגיות. כל אחד מהם עיצב טבעת קצת שונה שמסמלת בעיניו משפחה; מיכל בחרה בטבעת-קשר “כמשהו שלעולם לא ינותק” היא מחייכת ואילו איתי בחר בטבעת המעוצבת כחומה “כי בשבילי המשפחה היא תמיד מקום מוגן לחזור אליו”.

טראומה, שמחה, חופש – טבעות גירושין יכולות לסמל דברים שונים לאנשים שונים. אבל מעבר לכל, הן הזדמנות לעצב תכשיט שמסמל התחלה חדשה, ולא פחות חשוב – תכשיט שאתם בחרתם עבור עצמכם בעצמכם.