את הסיפור הזה בוודאי לא פספסתם, אולי משום שהמלוכה אינה נפוצה כבעבר, וכיום כבר אין הרבה נסיכות בנמצא. לכן, כאשר נודע שהנסיכה היפנית מאקו מתחתנת עם פשוט עם ומוותרת על הנדוניה המרשימה שלה, הדבר עורר פליאה רבה ברחבי העולם כולו. אך אחרי שנרגענו קצת מהבשורה, חשוב לזכור כי הם לא היו הראשונים ובטח שלא יהיו […]

את הסיפור הזה בוודאי לא פספסתם, אולי משום שהמלוכה אינה נפוצה כבעבר, וכיום כבר אין הרבה נסיכות בנמצא. לכן, כאשר נודע שהנסיכה היפנית מאקו מתחתנת עם פשוט עם ומוותרת על הנדוניה המרשימה שלה, הדבר עורר פליאה רבה ברחבי העולם כולו. אך אחרי שנרגענו קצת מהבשורה, חשוב לזכור כי הם לא היו הראשונים ובטח שלא יהיו האחרונים. לאורך ההיסטוריה ויתרו לא מעט בני אצולה על תואר, כסף ומעמד לטובת האהבה. אז לרגל הנישואים הקרבים של מאקו ובחיר ליבה, הנה טעימה קטנה מהסקנדלים הגדולים שהתחילו בסיפור אהבה.

מתחתנים על צד שמאל

על פי הציפיות החברתיות, במיוחד במאות הקודמות, זוגיות צריכה להתקיים בין אנשים המחזיקים פחות או יותר באותו מעמד סוציו-אקונומי. גם היום, רבים מחפשים בני זוג שיהיו דומים להם, ללא פערים משמעותיים במעמד, בהשכלה וביכולות הכלכליות. אלא שסקירה היסטורית מוכיחה כי מעמד חברתי לא תמיד היוו מכשול בפני בני זוג, שלעיתים נישאו במסגרת מה שמכונה “נישואים מורגנטיים” (Morganatic marriage) או “נישואי יד שמאל”.

נישואים מסוג זה נערכו בין אדם, בדרך כלל גבר, שמעמדו גבוה מאוד (מלוכה או אצולה) ובין אישה שמעמדה נמוך יותר. במקרים אלו, האישה והילדים לא זכו לאף תואר ולא נחשבו ליורשים של הגבר. מנהג זה היה נפוץ בארצות אירופה דוברות הגרמנית, אך היו גם מי שהצליחו לשבור אותו. אחת הדרכים לעשות את זה הייתה לחכות שכל שאר הטוענים לכתר ילכו לעולמם. וזה בדיוק מה שקרה במאה ה-19 בדוכסות באדן כאשר ליאופולד, בנם של קרל פרידריך ואישה ממעמד נחות, הפך לדוכס הגדול של באדן.

השחקנית הנוצצת שנישאה לנסיך

הרבה לפני שמייגן מרקל פגשה את הנסיך הארי, בשנת 1956, גרייס פטרישיה קלי נישאה לנסיך מונקו. וכשהיא קיבלה טבעת אירוסין מחיר לא בדיוק היה מה שהדאיג את משפחת המלוכה. גרייס קלי הגיעה אומנם ממשפחה מבוססת היטב – אביה היה איש עסקים מצליח שאף זכה במדליה אולימפית בחתירה ואימה הייתה אישה משכילה ששימשה כמאמנת הראשונה של קבוצת הנשים באוניברסיטת פנסילבניה, אך בחירתה של גרייס בעולם המשחק לא נשאה חן בעיני הוריה. גם החתן המיועד ומשפחתו לא רוו נחת מהקריירה של הכלה, ולבקשת ריינה השלישי נסיך מונקו, פרשה גרייס קלי מעולם המשחק כשהיא בת 26 בלבד. אז נכון, נישואיה של גרייס קלי העניקו לה תארים ואורח חיים מפואר, אך אין ספק שהיא גם ויתרה על חלק משמעותי בחייה לטובת האהבה.

 

טבעת אירוסין מחיר

 

נסיכה חד הורית

נורבגיה היא אומנם דמוקרטיה, אך בראשה עדיין עומד מלך. תפקיד זה הוא טקסי בעיקר, כאשר את המדינה מנהלת הממשלה הנבחרת תחת מנהיגותו של ראש הממשלה. אך אולי דווקא בגלל שמדובר בתפקיד טקסי, הממלאים אותו נדרשים להיות ייצוגיים ביותר, להתחתן “טוב” ולהימנע בסקנדלים מיותרים. ובכן… הראשון בתור לרשת את הכתר, הנסיך הוקון (Haakon) החליט לאתגר את מסורת זו ובחר לשאת לאישה את מטה מאריט (Mette-Marit), אם חד הורית שלא בדיוק ניהלה חיים מלכותיים.

הסערה התקשורתית סביב מערכת היחסים שלהם התחילה עוד לפני זה, כאשר בפעם הראשונה בהיסטוריית המלוכה של נורבגיה מחליט הנסיך לגור באופן רשמי עם מי שמוגדרת כחברה שלו. בני הזוג התחתנו אומנם בשנת 2001 אבל נראה שהתקשורת המשיכה ללבות את האש, ונהנתה לפרסם כתבות לא מחמיאות על הנסיכה החד הורית החדשה. העבר הסוער שלה כיכב במגזינים השונים, והנישואים של אביה עם חשפנית צעירה לא תרמו לאווירה. אך למרות הקשיים שעמדו בפני בני הזוג, הם המשיכו לנהל חיי משפחה, הביאו לעולם שלושה ילדים משותפים (שהצטרף לבנה הראשון של מאטה), וכיום נראה שסיפור החיים הצבעוני של מאטה כבר נמצא במקום הראוי לו – בעבר.

הנסיכה שהתחתנה עם מאמן הכושר שלה

המונרכיה של שוודיה, שכנתה של נורבגיה, ידעה גם היא לייצר סקנדלים, ואחד העסיסיים שבהם הוא נישואי הנסיכה ויקטוריה למאמן הכושר שלה, העונה לשם דניאל וסטלינג. בני הזוג נישאו בשנת 2010 בחתונה שעלותה נאמדה בכ-2.5 מיליון דולר, ושולמה בחלקה על ידי משלמי המיסים. אך הדרך לחתונה היוקרתית הייתה לא פשוטה ורצופה דרמות משפחתיות, מריבות וכמובן – מחלת הבולימיה שממנה סבלה ויקטוריה.

וסטלינג, בעל מכון כושר, הוא שליווה את ויקטוריה וסייע לה לצלוח את התקופה הקשה שעברה עליה, אך אפילו נקודת זכות זו לא מחקה את עובדת היותו פשוט עם. אביה של ויקטוריה, מלך שוודיה, קארל השישה עשר גוסטב, לא רווה נחת מהקשר בין בתו לבין מאמן הכושר שלה, אך בכל זאת ליווה את בתו, יורשת העצר, לחופה והסאגה הסתיימה בחיוכים ובהענקת התואר “הנסיך דניאל, דוכס וסטריֶטלנד”. ייתכן מאוד שהתרככותו של המלך נבעה מכך שהוא עצמו נישא לאישה פשוטת עם, סילביה, אימה של ויקטוריה שזכתה גם היא לתואר – מלכת שוודיה.

ובחזרה ליפן

אז הבנו שלמרות שהאצילות מחייבת, לאהבה יש מקום גם במלוכה. אך האם זה נכון גם ליפן? הנסיכה מאקו אומנם קיבלה לבסוף את ברכת הקיסר לנישואיה לקים קומורו, עורך דין פשוט עם, אך בדומה לכללי הנישואים המורגנטיים, הילדים שלה לא ירשו את התואר המלכותי או את הממון שלה. ונוסף על כך, על ידי נישואיה, הנסיכה מאקו מוותרת לא רק על מיליון דולר, אלא גם על מעמדה במשפחת המלוכה והופכת לפשוטת עם.

בשביל להבין מדוע, צריך להכיר קצת את בית המלוכה היפני. הקיסרות היפנית מבוססת על מסורת ארוכת שנים הגורסת כי בני המלוכה הם למעשה מעין אלים. על פי הסיפור המיתולוגי, הקיסר הראשון של יפן, ג’ימו, הוא נצר לאלת השמש ובשמה הוא הקים את הממלכה היפנית ומשל בה באמצעות הקיסרות. בתקופה המודרנית, המעמד האלוהי קיבל לבוש מערבי יותר ושליטי יפן היו מעתה קיסרים של ארץ השמש – הקיסרות העתיקה ביותר בעולם הנמשכת עד עצם היום הזה.

אולי בשל המעמד המיוחד הזה של משפחת המלוכה, כנציגת אלת השמש על פני האדמה, קשרי הנישואים חשובים כל כך לבני המלוכה שאינם מעוניינים “להחליש” את אילן היוחסין באמצעות נישואין לפשוטי עם. ולנו נותר רק לאחל כי אהבתם של בני הזוג תהיה איתנה ומתמשכת כמו כוחו של בית המלוכה היפני.