כשאומרים זהב שחור מתכוונים בדרך כלל לנפט, אותו חומר דלק שבזכותו קמו אימפריות שלמות. אבל כיום, בעוד שיקולי דאגה לסביבה מורידים את קרנו של הנפט, דווקא הזהב, על כל גווניו, ממשיך לשמור על כוחו. אם בעבר הכרתם רק את הגוון הזהוב של מתכת זו, או לכל היותר את הגוון הכסוף שלה, הרי שהיום ניתן למצוא […]

כשאומרים זהב שחור מתכוונים בדרך כלל לנפט, אותו חומר דלק שבזכותו קמו אימפריות שלמות. אבל כיום, בעוד שיקולי דאגה לסביבה מורידים את קרנו של הנפט, דווקא הזהב, על כל גווניו, ממשיך לשמור על כוחו. אם בעבר הכרתם רק את הגוון הזהוב של מתכת זו, או לכל היותר את הגוון הכסוף שלה, הרי שהיום ניתן למצוא תכשיטים המעוצבים בשלל צבעים. אך האם כל המתכות הצבעוניות הללו אכן זהב? וכיצד נוצרים הגוונים המיוחדים שלהן? כל התשובות מייד.

מה זה בעצם זהב?

מאז ומעולם הצליח הזהב לעורר את דמיונם של בני האדם. אין ספור אנשים חיפשו אחריו, מלחמות פרצו בגללו, וגם היום הוא נסחר בבורסה ומוכיח את כוחו בייחוד בתקופות של משבר. מה סוד הקסם שלו? הוא לא עוד מתכת יפה שנעים להסתכל עליה. הזהב הוא יסוד כימי העמיד בפני קורוזיה וככזה אינו מתחמצן ומצליח לשמור על המראה הרענן שלו גם אחרי שנים ארוכות.

ואכן, בשנת 1972 במסגרת חפירות בבית קברות עתיק בווארנה שבבולגריה, התגלה אוצר של פריטי זהב מהמאה החמישית לפני ספירה – פריטים מרשימים ויפיפיים ששמרו על הברק הטבעי שלהם גם אחרי אלפי שנים שבהם היו קבורים עמוק באדמה. כבר אז, גילו אנשי העולם העתיק את אחת התכונות המועילות ביותר של הזהב; המתכת הזאת היא בעלת כושר מתיחה גבוה וקל מאוד לעבד אותה ולעצב אותה בהתאם לצורך. והדובדבן שבקצפת, במצבו הטבעי הזהב אינו מתערבב בקלות עם מתכות אחרות, כך שאם יודעים איפה לחפש אותו, הברק של הזהב מייד ימשוך לכם את העין.

איך מודדים זהב?

אז נכון, ריקוע הזהב והעיבוד שלו נחשבים לקלים, אך חשוב לזכור גם כי מדובר במתכת רכה יחסית שבצורתה הטהורה אינה מתאימה לייצור תכשיטים. לכן, בתהליך עיצוב התכשיט משתמשים גם במתכות אחרות כדוגמת אבץ, ניקל, נחושת וכסף. דרך פעולה זו הובילה לכך שמדידת ערכו של תכשיט זהב תיעשה על פי מידת הטוהר של הזהב שלו. הזהב הטהור ביותר, כמעט 100% של זהב, ללא מתכות אחרות, יקבל ערך של 24 קראט אך הוא כאמור אינו מתאים לעיצוב תכשיטים. פריטים עדינים מסוג זה יהיו עשויים לרוב מ-12 עד 18 קראט, כאשר ישנם גם תכשיטים בעלי מידת טוהר נמוכה יותר המשפיעה כמובן על איכותם.

התוספת שתופסת

ערכו של הזהב מתכתב עם הגוון שלו. ככל שהזהב צהוב יותר כך סביר להניח כי הוא טהור יותר, בעל אחוז קטן יחסית של מתכות אחרות, והקראט שלו יהיה גבוה יותר. מסיבה זו, טבעת אירוסין זהב צהוב נחשבת גם היום למבוקשת. הגוון הזהוב מזוהה עם איכות ומעל הכל – נצחיות. בשורה התחתונה, כאשר אנחנו עומדים בפני אירוע משמעותי כל כך כגון נישואין, נרצה אולי שקצת מהיופי הנצחי של הזהב הטהור ידבק בנו ויסמל את הרצון שלנו למצוא אושר מתמשך בחיים הזוגיים.

עם זאת, נראה שכיום טוהר הזהב כבר קצת פחות חשוב, ואילו המראה הייחודי והגוון שלו הופכים להיות משמעותיים יותר. ובאמת, מאז כניסתו של הזהב הלבן לחיינו התחיל מעמדו של הזהב הצהוב להתערער והתאפשרה גם כניסתם של גוונים נוספים – פחות מסורתיים. צורפים החלו להשתמש בסגסוגות המורכבות מזהב וממתכות אחרות המעניקות לתרכובת את הגוון המיוחד שלה. תרכובת זו אכן כוללת זהב, אך אסור לשכוח כי כדי להשיג את הצבעים הייחודיים שלה, דרגת הטוהר של הזהב צריכה להיות נמוכה יחסית.

 

טבעת אירוסין זהב

 

זהב לבן

לפני שאנחנו פונים לדון בתרכובות היותר אקזוטיות, כדאי אולי להקדיש כמה רגעים לזהב הלבן שאותו אנחנו כבר מכירים הרבה יותר. את סגסוגת הזהב הלבן יוצרים באמצעות הוספה של מתכת לבנה כגון כסף, פלדיום או ניקל, כאשר הבחירה במתכת הלבנה תושפע מהאיכויות שלה ובמטרה שיועדה לסגסוגת. אם רוצים ליצור מתכת חזקה ניתן להשתמש בניקל, אך כאשר יש צורך בעבודה עדינה יותר דווקא כדאי לבחור בסגסוגת זהב-פלדיום. לעיתים הצורף ייעזר בסגסוגת המערבת יותר ממתכת לבנה אחת, והוא אף עשוי להוסיף נחושת כדי להפוך את תהליך העיבוד של המתכת לקל יותר. במקרים אלו, כאשר מוסיפים מתכת שאינה לבנה, נעזרים לעיתים גם בציפוי רודיום המחזק את צבעו הלבן של התכשיט ומסווה את הגוונים של מתכות כגון נחושת.

זהב ורוד

טבעת אירוסין זהב ורוד גם היא נפוצה יחסית וכיום ניתן למצוא יותר ויותר תכשיטים הכוללים גוון זה. את הזהב הוורוד (rose gold) יוצרים מתרכובת של זהב טהור עם נחושת, כאשר יש אפשרות כמובן “לשחק” עם הגוון המיוחד בהתאם ליחסים שבין שתי המתכות. ככל שהסגסוגת תכיל יותר נחושת, כך הגוון של הזהב יהיה אדום יותר, והסגסוגת תכיל פחות זהב טהור. כיום נהוג להשתמש בסגסוגת המכילה 75% זהב טהור ו-25% נחושת וכך מצד אחד לשמור על איכות התכשיט ומצד שני להשיג את הגוון המבוקש.

זהב ירוק

הזהב הירוק אינו המצאה חדשה. כבר במאה ה-9 לפני הספירה הוא היה נפוץ יחסית באזור טורקיה של היום. זהב זה מכונה גם בשם אלקטרום (Electrum) והוא כולל תרכובת של זהב, כסף ולעיתים גם נחושת. לזהב זה יש גוון מעט ירקרק, כאשר במקרים מסוימים מוסיפים גם מעט קדמיום כדי לחזק את הגוון הירוק של הזהב.

זהב כחול

גם הזהב הכחול היה מוכר ככל הנראה בעת העתיקה. כתבים מימי הביניים העוסקים באלכימיה דנים בדרכים השונות להשיג את הגוון המיוחד על ידי צירוף בין המתכת היקרה לבין סוג מסוים של ברזל. מתכון זה לא בדיוק הוכיח את עצמו בעת החדשה, אך כיום ישנן דרכים אחרות להפקת זהב כחול. לשם כך משתמשים בזהב בצירוף של אינדיום (indium) או גליום (gallium) והתרכובת שנוצרת כוללת בערך 11 קראט.

זהב שחור

ולסיום – אנחנו חוזרים לזהב השחור, צבע דומיננטי ועוצמתי ששונה כל כך מהגוונים הססגוניים האחרים. את הזהב השחור ניתן להפיק בדרכים שונות כאשר אחת מהן היא יצירה של פטינה, חמצון הזהב באמצעות תרכובת הכוללת חמצן וגופרית. אפשרות אחרת היא להשתמש בזהב המכיל קובלט או כרום ולבצע בו חמצון מבוקר המאפשר להגיע לטווח של גוונים שבין חום לשחור. לצד שתי שיטות מרכזיות אלו קיימים היום אמצעים טכנולוגיים מתקדמים המאפשרים להגיע לגוונים מדויקים גם בדרכים אחרות. אנחנו כבר סקרנים לראות אילו גוונים נוספים נוכל להפיק בעתיד ואיך הדמיון האנושי יפתח את העולם הפנטסטי של עיצוב תכשיטים.