עד שהגברים הצליחו להבין, סופסוף, מהם ההבדלים בין טבעות אירוסין לטבעות נישואין, ולמה צריך לקנות שתי טבעות ולא ניתן להסתפק בטבעת אחת בלבד, הגיע לתחום התכשיטים מונח חדש שטרף שוב את הקלפים – טבעות חצי אירוסין. מהן טבעות חצי אירוסין? האם זו טבעת אירוסין? טבעת נישואין? או, שמא, תצטרך כרגע לקנות טבעת שלישית, על כל המשתמע מכך (בחירה ומחיר)? תנשום עמוק ותירגע, כי במיוחד בשבילך, המתלבט ההולך לאיבוד בין כל סוגי הטבעות (טבעת אירוסין, טבעת נישואין, טבעות ה"חצי" השונות), כתבנו את המדריך הבא!

מהן טבעות חצי נישואין / טבעות חצי אירוסין?

טבעות, בשל צורתן העגולה, מאז ומעולם היוו סמל לזוגיות. עולם האירוסין והנישואין, כמו כל תחום אחר, אף הוא נתון לשינויים ולתמורות הנובעים משינוי מוסכמות מקובלות באותן התקופה. כך, לדוגמה, בשנות השבעים, כולם הצטלמו על רקע השקיעה בחוף הים לצילומי החתונה שלהם, ואת החתונה עצמה ערכו באולם אירועים גדול ומפואר. דבר שהותיר, לרוב, את הורי החתן והכלה מרוששים למשך שנים רבות. גם תחום תכשיטי הנישואין והאירוסין השתנה בהתאם – מתכות חדשות צצו, אבני חן יקרות שאינן יהלומים שובצו בטבעות, העיצובים השתנו, ועוד כהנה וכהנה תמורות, שבהן ממש ניתן להבחין אם תניחו האחד ליד השני טבעות אירוסין וטבעות נישואין מתקופות שונות. טרנד חדש שנכנס לתחום בשנים האחרונות הוא טבעות חצי נישואין או טבעות חצי אירוסין והוא מחבר בין טבעת האירוסין לטבעת הנישואין.

מה מיוחד בטבעות חצי נישואין / טבעות חצי אירוסין?

לעיתים קרובות, השם "טבעת חצי נישואין" יכול לגרום לבלבול מחשבתי. מהו "חצי" של אירוסין או נישואין? מה, בעצם, זה אומר? למעשה, ה"חצי" אינו מתייחס לנישואין או לאירוסין, אלא להיותה של הטבעת הספציפית הזו חלק מטבעת נוספת – חצי. כלומר, אין עונדים אותה כטבעת העומדת בפני עצמה אלא מגיעה בשילוב עם טבעת האירוסין או טבעת הנישואין, או, לחילופין, היא מהווה חיבור בין שתי הטבעות החשובות הללו.

על פי המסורת היהודית, טבעת נישואין חייבת להיות טבעת פשוטה וחלקה, ללא יהלומים, אבני חן או עיטורים. טבעת חצי הנישואין המוצמדת לטבעת הנישואין משווה לה את הנופך היוקרתי שעליו חולמת כל אישה. בנוסף לכך טבעות חצי אירוסין (או טבעות חצי נישואין, אם תרצו) יכולות ליצור את החיבור העיצובי הנדרש בין טבעת אירוסין (זהב + יהלום / יהלומים) לבין טבעת הנישואין החלקה והפשוטה, לכאורה, למראה.

כיצד מעוצבות טבעות חצי אירוסין?

כפי שכבר הבנת, מדובר בטבעות המעוצבות ונענדות כך שתתאמנה לטבעת אירוסין או נישואין בהמשך הדרך. לכן, עיצובן מתחלק לשני סוגים:

  • כטבעת הנענדת בפני עצמה – במקרים כאלה, תעוצב הטבעת כטבעת רחבה יותר שהמבנה שלה הוא כשל טבעת נישואין. אולם, טבעת זו תהיה מעוטרת סביב לה ביהלומים או באבני חן אחרות. הלכתית, כאמור, בשל השיבוצים שבה, טבעת כזו אינה קבילה כטבעת נישואין.
  • כטבעת הנענדת בשילוב עם טבעת נוספת (טבעת אירוסין או טבעת נישואין) – במקרה ככזה, תעוצב הטבעת כטבעת דקה שיהלומים או אבני חן נוספות בהיקפה, וזאת, כדי שלא יהיה לה נפח גדול שייסב אליה את תשומת הלב מטבעת האירוסין / נישואין.

רגע, אז מתי קונים טבעות חצי אירוסין?

בניגוד גמור לטבעות האירוסין, שזכו במעמדן בזכות המנהג עתיק היומין של הצעת נישואין, טבעות ה"חצי" נחשבות לטרנד חדש יחסית, שהתחיל מתוך הצורך "להעשיר" את מראן הפשוט טבעות נישואין או בניסיון לחבר בין טבעת אירוסין לטבעת נישואין, אשר, לרוב, נענדות יחד על אותה אצבע. בתחילתו של הטרנד, נהגו הזוגות לרכוש את טבעת ה"חצי" לאחר טקס החופה, אולם, עם השנים, כשהטרנד תפס תאוצה, החלו טבעות ה"חצי" להירכש יחד עם טבעות הנישואין, על מנת, מראש, ליצור שילוב מושלם ביניהן.

שאלות נפוצות על טבעות חצי אירוסין

כיצד נראות טבעות חצי אירוסין / חצי נישואין?

עיצוב הטבעת תלוי במטרה שלשמה היא נרכשת. אם המטרה היא לענוד אותה בשילוב עם טבעת נוספת (טבעת אירוסין או טבעת נישואין), היא תעוצב כטבעת דקה המעוטרת ביהלומים בהיקף שלה. אם המטרה היא לענוד אותה כמות שהיא לבדה, רוחב טבעת הזהב ישנה ויגדל ויקבל נוכחות בפני עצמו. חשוב לציין, כי יש להתאים את עיצוב טבעת ה"חצי" לטבעת שאליה היא מתלווה, על מנת שלא ליצור מראה צעקני או כבד מידי על ידה של העונדת.

האם חייבים לרכוש טבעות חצי אירוסין?

לא חייבים כלום, האמת היא, שאפילו לא חייבים לרכוש טבעת אירוסין, או להציע נישואין בצורה מתוכננת! אבל (והנה מגיע "אבל" ענק!) אם אתה מתכוון לעשות את הדברים כמו שצריך, ברוח התקופה ובהתאם לטרנד הנוכחי, המינימום ההגיוני שאתה יכול לעשות, הוא להציע נישואין עם טבעת אירוסין יפה, כך שבטוח תקבל את ה"כן" שלו אתה מייחל. טבעות חצי אירוסין הן כבר עניין של טעם, ואם בחירת ליבך תחפוץ באחת כזו, את רכישתה של טבעת זו כבר תבצעו יחד (בניגוד לרכישת טבעת האירוסין, שבה הכל אורגן ונעשה בסתר על ידך או בלוויה של חברה טובה / אמא של בת הזוג).

במה שונות טבעות חצי נישואין מטבעות נישואין?

המסורת היהודית מכתיבה כללים נוקשים מאד לטבעות הנישואין ה"רשמיות" – טבעות עגולות, חלקות, ללא עיטורים או שיבוצי יהלומים / אבני חן. ברור למדי, כי מעט מאד נשים תהיינה מוכנות להסתפק בעיצוב פשוט זה לאורך חייהן. לעומתן, טבעות חצי נישואין תהיינה מעוטרות בהיקפן ביהלומים או באבני חן אחרות, כך שהן תענקנה לטבעת הנישואין הפשוטה, שיחד איתה הן נענדות, את המראה הייחודי היוקרתי והמיוחד, שבו תשמח כל אישה העונדת אותן יחד על אצבעה. חשוב לציין, כי בניגוד לטבעת הנישואין, המוכתבת על פי ההלכה, עיצוב טבעות חצי נישואין נתון לטעמה האישי של העונדת.

על איזו אצבע נענדות טבעות חצי אירוסין?

טבעות חצי אירוסין או טבעות חצי נישואין מטרתן להשלים את טבעת הנישואין או להוות שילוב בין טבעת האירוסין לטבעת הנישואין. ולכן, באופן טבעי, הן תענדנה על האצבע שעליה נענדות הטבעות הללו. בשל עיצובן, המתחשב מראש בהיותן טבעת נוספת, קל יותר לשלב בינן לבין הטבעות ה"רשמיות" מאשר לשלב טבעת נוספת, אשר אינה מוגדרת מראש כטבעת כזו. חלק מטבעות ה"חצי" יכולות גם להיענד לבדן, ללא טבעות נוספות על האצבע, אולם, במרבית המקרים, המדובר בטבעת משלימה, ולכן, רצוי ליהנות דווקא מתכונתה זו.

מתי רוכשים טבעות חצי אירוסין?

בניגוד לטבעות האירוסין, הנרכשות על ידי הגבר המתעתד להציע נישואין, וכל החיפוש וההחלטה על בחירת הטבעת המתאימה מתבצע על ידו ובאחריותו המלאה. רכישת טבעות חצי אירוסין או טבעות חצי נישואין נעשית על ידי שני בני הזוג יחד. טבעות ה"חצי" צריכות להתאים לטבעת האירוסין הקיימת ו / או לטבעת הנישואין העתידית, ולכן, רכישת טבעות אלה מבוצעת לאחר הצעת הנישואין או במעמד רכישת טבעות הנישואין. כך שאם החשש שלך נובע מפני הצורך לעבור סבב נוסף של רכישת טבעת בכוחות עצמך, אל דאגה, בהחלטה על טבעת ה"חצי" המתאימה בת הזוג אמורה להיות שותפה מלאה לתהליך ולקבלת ההחלטה.

×
דילוג לתוכן