יהלומים – מאין הם מגיעים

יהלומים - מאין הם מגיעים
יהלומים - מאין הם מגיעים

היהלומים כחומר גלם נאספים על ידי הוצאת אדמה בשכבות העמוקות ביותר של הקרקע במקומות ספציפיים ברחבי העולם.

היהלומים נוצרים בשכבה שבין הליבה החיצונית לקרום הנקראת מעטפת כדור הארץ. תהליך ההתהוות שלהם הוא מאד איטי והם זקוקים ללחץ גבהים חזק במיוחד של כ – 60 אלף אטמוספרות וטמפרטורות אידאליות של 1600-1200 מעלות צלזיוס, בעומק של 250-200 קילומטרים כדי להתפתח. הליך זה נמשך במשך מיליארד עד 3 מיליארד שנים. תנאים קיצוניים כאלו קיימים במקומות כמו מערב קנדה, ברזיל, סיביר ודרום אפריקה.

היהלומים נחבאים בתוך הקרקע ונראים בגובה השטח רק לאחר התפרצויות וולקניות של הרי געש המתרחשות לעיתים נדירות. ביכולתם של היהלומים לייצר בעצמם סלעים הנקראים קימברליטים.

היהלומים מגיעים קרוב אל פני השטח במהלך התפרצויות וולקניות נדירות במיוחד. כאשר אלה מתרחשות היהלומים מפיקים סוג של צינורות הנקרא למפרואיט אשר במקצתם התגלו יהלומים וסלעים הנקראים קימברליטים אשר התפרצו לפני מיליוני שנים וחלקם מכילים כמות קטנה או גדולה של יהלומים.

יהלום ענקי אשר גודלו 8.3.5 קארט התגלה בדרום אפריקה בשנת 1871 סמוך לעיר קימברלי.

יהלומים - מאין הם מגיעים

יהלומים בטבע

יהלום הוא אחד האלוטרופים של הפחמן, נחשב למינרל קשה העשוי מפחמן נקי. גביש היהלום משויך למערכת הקובייתית והוא נראה בטבע בצורת קובייה או שמונה פאות.

היהלומים עשירים בקרבונט ובתהליך ההתקררות כמות הפחמן מצטמקת וכך מתגבש היהלום אשר סופח אליו גם חומרים אחרים אשר יקבעו בסופו של דבר את צבעו.

כאשר מוצאים את היהלומים בטבע הם נראים שקופים וללא כל צבע אך המומחים יודעים לסווג אותם על פי טבלת גוונים כאשר הצבע הבהיר ביותר הוא גוון של צהוב וחום. לעיתים נדירות, אחד לעשרת אלפים יהלומים פחות או יותר, מוצאים יהלום צבעוני בגוונים יוצאי דופן כמו שחור, ורוד, כתום, כחול או ירוק. בתדירות של אחד למיליון מוצאים יהלום אדום.

הימצאותם של יהלומים אדומים בטבע נובעת מדפורמציות מבניות כמו צבעי חום, צהוב או כתוב שמתהווים עקב אטומי חנקן שחדרו לתוך היהלום במהלך הליך ההתגבשות או לחלופין עקב אטומים זרים אשר נלכדים בתוך היהלום בתוך הליך ההתגבשות שלו בטבע.  כאשר מוצאים יהלום כחול, הדבר מעיד על חדירת בורון, קרינה רדיואקטיבית במעבה כדור הארץ יוצרת יהלומים שצבעם ירוק.

הצבע השחור נוצר מתוספת של גרפיט, דפורמציות מבניות בסריג היהלום יוצרות צבעי אדום וורוד. הכחול מתקבל מחדירת הבורון, הקרנות רדיואקטיביות טבעיות במעבה כדור הארץ מייצרות יהלומים ירוקים.

מבין המינרלים היהלום הוא בעל דרשת קשיות הגבוהה ביותר, 10 בסולם מוס. השימוש ביהלומים נעשה לצרכי תעשייה כמו דיסק יהלום המסוגל לבצע חיתוך בטון ולעיצוב תכשיטים יפהפיים ויקרי ערך המכילים יהלום אחד או שפע של יהלומים מלוטשים במגוון צורות המשובצים בטבעות, שרשראות, עגילים, צמידים ועוד.

×
דילוג לתוכן